V petek, 10. 1. 2025 je v AIA Mladinskem centru potekala predstavitev AEQ ® metode. Metoda s katero si lahko pomaga iz kroničnih bolečin in stanj ali le te preprečimo, če ukrepamo pravočasno.
Za koga je metoda primerna
Takoj na začetku bi želela poudariti, da je metoda primerna za vsakogar, ki želi celostno urediti težave, ki ga pestijo. Poudarek je na tem, da najprej spoznamo, kako delujemo na nivojih gibanja, dihanja nato povežemo kako to vpliva na naše vedenje, odzive, reakcije. Po spoznanju šele lahko začnemo spreminjati tisto, kar opazimo, da nas ovira ali omejuje, pri doseganju zastavljenih ciljev ali splošno v življenju. Odrasli se skozi AEQ® metodo ukvarjajo z urejanjem vsega bremena, ki se že določeno daljše število let nalaga v utrujene mišice in se izraža skozi popačeno dihanje, togo gibanje ali slaba psihična stanja. Mladi pa danes odraščajo v splošno večjem materialnem ugodju, hkrati pa v veliko večjem časovnem primanjkljaju in večji splošni življenjski kompleksnosti. Prostega časa je malo, veliko je šolskih in obšolski obveznosti, največji problem pa predstavljajo njihovi preobremenjenimi starši in visoka pričakovanja okolice. Predvsem mladi v srednji šoli ali kasneje, lahko s preventivnim pristop, močno vplivajo na svojo nadaljnjo življenjsko pot. Stres, ki ga doživljajo v času izpitov in preverjanj (odrasli pa izzive na delovnih mestih), bi lahko omilili s tem, da bi prepoznali kako njihovo deluje njihovo telo, kaj je naloga avtonomnega živčnega sistema, kaj nam sporoča dihanje in predvsem kako se lahko umirijo. Seveda je tukaj potrebno, da tudi starši stopijo na pot spoznavanja sebe in umirjanja divjega tempa družinske dinamike.
Ne poznam AEQ® metode, kako to deluje
AEQ je sestavljen iz treh vej, AEQ dihanja, AEQ odnosov in AEQ vaj, ki predstavljajo gibalni del celote. Izhaja iz Klinične somatike, katere predhodnica je bila Feldenkraise metoda in še pred njo Aleksander tehnika. Predhodne metode in tehnike, ki so postavile temelj, se predvsem ukvarjajo s telesom in z zavestnim ukvarjanjem z njim. Torej če smo pri neki športni vadbi vajeni, da izvajamo določene ponovitve hitro, se pri izvajanju AEQ vaj usmerimo v počasen in zavesten gib. Vaje se izvajajo večinoma leže, zahtevnejše pa preidejo v stoječ položaj. Z zavestnim gibom spoznavamo kje se nahaja nezavedna mišična napetost, ki se izraža skozi nezmožnost izvedbe majhnih premikov ali že samemu sledenju preprostih navodil. Učitelj, ki vodi AEQ vajo poda tudi vso primerno razlago zakaj se to dogaja in kaj pričakovati. Skozi AEQ vaje sami sproščamo mišične napetosti, ki se nahajajo v telesu, ter ponovno vzpostavljamo boljšo povezavo med telesnim in umskim delom naše some.
Zakaj bi urejal težave s pomočjo AEQ metode
Sodoben čas, ki ga označuje (pre)hiter tempo življenja v zadnjih desetletjih močno negativno vpliva na človeško telo. Če smo še pred 100 leti pri delu uporabljali svoje telo, so naše telo v zelo kratkem času nadomestili stroji in ostala tehnologija. Marsikatero delo je poenostavljeno in manj zahtevno, posledično pa naše telo manj gibljivo in močno. Predel trupa smo “zaklenili”/”zamrznili” zato posledično pri gibanju preveč uporabljamo periferijo. Pri gibanju moramo vedeti, da najbolj učinkoviti in energetsko najmanj potratni gibi izhajajo iz trupa. Če pa je trup, središče telesa pod močno nezavedno mišično napetostjo, pa to storimo vedno slabše, vedno manj učinkovito, s porabljanjem veliko preveč energije kot bi bilo potrebno. Posledica tega je vedno slabši nadzor nad telesom, zaradi česar prihaja do poškodb in bolečin pri športu, splošnemu gibanju, delu. Zjutraj vstajamo vedno bolj togi, pojavijo se bolečine v predelu križa, kolen, ramen, opažamo pa lahko tudi, da imamo vedno bolj popačen vzorec dihanja.
Kaj dosežem z učenjem AEQ metode
Pridemo do spoznanja, da premalo upoštevamo telo pri doseganju ciljev, ki smo si jih zastavili. Glavni problem, ko si želimo nekaj doseči je da si želimo, da se to zgodi hitro. Gremo v akcijo- v hitrost, kateri telo ne more slediti. Preobremenimo ga z vsemi dejavnostmi, vplivi in stresi, ki si jih povzročamo sami in smo jih deležni iz okolice. Telo nam javlja skozi bolečino naj nekaj spremenimo, vendar opozorila ne opazimo ali pa ga “utišamo” s hitrim instantnim urejanjem simptoma. Ne vprašamo pa se kaj se skriva za tem in kaj vzrok bolečine.
Z metodo se učimo zakaj se je nujno potrebno upočasniti, ter najdemo način kako se prilagoditi sodobnemu načinu življenja, brez tega, da si nakopljemo vse “sodobne” zdravstvene težave in omejitve, ki jih takšen kompleksen način življenja prinese s seboj. Lahko smo uspešni ko um dobiva bitke, vendar telo na koncu vedno dobi vojno. Potem postanemo mnenja, da nas je telo izdalo. Pri povezavi uma in telesa, pa lahko pridemo do učinkovitega sodelovanja s samim s sabo (um-telo), postanemo bolj zdravi, vedno bolj se zavedamo kaj si želimo in česa ne in se na drugačen, bolj čuten in premišljen način lotimo doseganja ciljev in uresničevanja naših želja.
Torej mladi in manj mladi, da boste kos vsakodnevnim izzivom, vabljeni na brezplačni predstavitvi AEQ metode in AEQ dihanja kjer boste lahko izkusili in bolje spoznali zgoraj opisano. Vodila jo bom skupaj z Nikom Akrapom, prav tako učiteljem AEQ metode 2. stopnje in fitnes trenerjem. Dve spoznavni delavnici, ki bosta v petek 7.3. in 28.3.2025, ob 17. uri, v prostorih AIA – Mladinskega centra. V kolikor vas zanima več o metodi in napisanem pa lahko preberete na www.inteligencatelesa.si.
Besedilo: Teja Šinkovec v sodelovanju z AIA – Mladinskim centrom Mengeš