V novembru smo v AIA – Mladinskem centru Mengeš ponovno gostili Barbko Špruk, ki že deset let svetuje in predava na temo ” Moja pot iz depresije,tesnobe in panike v srečno življenje.” Barbka je bila gostja že tudi v mnogih znanih oddajah na televiziji in radiu ter predava po celi Sloveniji. Na predavanjih predstavlja svojo zgodbo in in svoje izkušnje, ki jih je imela z zdravljenjem ter kako ji je uspelo premagati depresijo in zaživeti srečno življenje. Spregovori tudi o svoji težki izkušnji s psihiatrijo, psihiatričnimi zdravili, ter borbo z depresijo, tesnobo, anksioznostjo, paniko in tesnobo.
Kratek izsek iz predavanja:
»V srednji šoli sem bila žrtev med vrstniškega nasilja, ki se je stopnjeval od prvega letnika, pa vse do konca srednje šole. Da doživljam psihično nasilje vrstnikov sem v prvem letniku srednje šole zaupala socialni delavki in prosila, da bi me premestili na drugo šolo, saj pritiska vrstnikov nisem več zdržala.
Socialna delavka je bila stroga in ni želela slišati za mojo stisko in mi rekla, da če mislim da bo na drugi šoli kaj bolje, da se motim. Tako sem vsa obupana nadaljevala šolanje na srednji šoli, čeprav sem vsako jutro z velikim strahom hodila v šolo. Po srednji šoli sem se zlomila, padla sem v hudo depresijo, nisem želela več iz hiše, bala sem se, da bom srečala sošolce in sošolke iz srednje šole, da se bodo spet norčevali iz mene. To je bil peklenski krog. Z mami sva poiskali najprej pomoč psihologinje iz zdravstvenega doma Kamnik, ki je bila sicer prijazna, a žal ni imela znanja kako reševati mojo stisko. Pri psihologinji sem izpolnjevala neke teste, ocenjevati sem morala risbice s črnimi packami. Danes ko gledam nazaj se sprašujem ali je to normalno, da človeku, ki je v depresiji kažeš slike črnih pack? Danes vem, da to ni bilo v redu. Ko sem se nekako sama rešila iz prve depresije, sem zapadla v manično fazo, saj sem bila presrečna, da sem spet zdrava in takrat sem po prepiru s starši sama zaprosila za vstop v psihiatrično bolnico. Tam pa sem doživela še eno grozoto. Ker sem odklonila zdravljenje s tableti, sem bila deležna priveza na posteljo. Zvezali so me z jermeni za roke in noge in tako sem negibno ležala na postelji več dni. Pred 15 leti so težave zdravili samo z zdravili, če nisi ubogal psihiatrov si bil kaznovan z večjimi odmerki zdravil ali pa z zaprtim oddelkom.
Takrat psihiatri, psihologi, terapevti niso imeli znanja kako reševati mojo stisko, vse kar so znali so mi pripovedovali kako so zdravila v redu in mi bodo pomagala. Resnica pa je, da imajo zdravila kup stranskih učinkov, ki so mi povzročala nemalo težav. Po tabletah sem se slinila, nisem imela čustev, oči mi je vleklo v nebo, tresle so se mi noge roke, imela sem samomorilne misli ( piše v stranskih učinkih antidepresivov). Leta 2008 me je po več letnem jemanju zdravil tako začela boleti glava, da sem mislila, da bom umrla. Na dan sem morala pogoltniti tudi do 2.500 mg. Takrat sem se odločila, da vsa zdravila vržem v koš. Pozor! To je smrtno nevarno. Opuščanje zdravil je resnično zelo nevarno, posvetujte se svojim zdravnikom. Od leta 2008 sem zdrava, ker sem svoje zdravje in življenje “prijela” v svoje roke. Začela sem iskati rešitve in znanje (z branjem in izobraževanjem). Danes vem kako deluje um, podzavest, zavest, celični, travmatični in podedovani spomini. Mnogi ljudje danes trpijo zaradi neznanja. Najbolj pomembno je, da danes vem, da rešitev vedno je in vedno bo. Moje poslanstvo je, da ljudem predam to znanje in spoznanje, da je vsa moč v nas.
V mesecu decembru pa vsem tistim, ki še niste koristili brezplačnega posveta po telefonu, predlagam, da napišete SMS za brezplačni posvet na telefonsko številko 051237825 ali pišete na e-mail info@barbkaspruk.si. V najkrajšem možnem času pošljem proste termine in se pogovorimo o vaši stiski oz problemu, ki vas muči.
Hvala Blanki Tomšič iz Mladinskega centra AIA za skoraj sedem letno podporo pri mojem delu, da je vedno pripravljena podpreti moje predavanje, tako je bilo rešenih že ogromno življenj«.
Besedilo: Barbka Špruk v sodelovanju z AIA – Mladinskim centrom Mengeš
Foto Brane Tomšič