V društvu AIA – Mladinski center Mengeš je v sredo, 27.11.2024 potekalo predavanje o psihološki pomoči posameznikom s pomočjo transakcijske analize (TA), učinkovite metode psihoterapije ter dopolnjevanja le te s tehnikami čuječe pozornosti in sočutja.
Na predavanju smo ugotavljali, da naša življenja prevečkrat usmerjajo naši (nezavedni) vzorci, zaradi katerih se lahko vedno znova znajdemo v situacijah, ki jih doživljamo kot negativne. Prav vsak izmed nas si je tako že kdaj zastavil vprašanja, kot so:
– Zakaj se mi to ponavlja?
– Zakaj v življenje pritegnem takšne osebe?
– Zakaj se mi v življenju nikakor ne nasmehne sreča?
– Kako se lotiti osebne rasti in v življenju ustvariti konkretne spremembe?
– Itd.
Predavateljica je na zgornja vprašanja odgovorila skozi prizmo čuječnosti in transakcijske analize (TA), učinkovite metode psihoterapije, ki lahko pomembno pripomore k osebni rasti in nam v življenjskih situacijah pomaga, ko sami ne vidimo več jasne poti, kako naprej. Spregovorila je o načinu njenega dela v TA, ki je naravnana tako, da terapevt klienta podpira in usmerja na poti do želenega cilja, to je rešitve problema oz. težave, s katero se klient sooča. Predstavila je tudi določene tehnike čuječe pozornosti, čuječega dialoga in sočutja, ki jih prav tako uporablja v procesu dela s klientom.
Govorili smo tudi o pomenu razvijanja zavedanja našega življenjskega skripta. Življenjski skript je naš življenjski načrt, ki ga izdelamo v otroštvu, okrepijo ga naši starši in dodatno upravičijo dogodki v našem življenju. Je nezaveden, zato se nam dogaja, se nam določene stvari v življenju ponavljajo, čeprav tega več ne želimo. Na poti do notranjega zadovoljstva in zdravja je zato pomembno, da se spoznamo, da spoznamo svoj življenjski skript, svoja ravnanja in ego stanja (notranjega starša, otroka in odraslega). Šele ko jih spoznamo in sprejmemo, začnemo bolje razumeti sami sebe in se spreminjati v delih, ki jih želimo spremeniti. Tehnike čuječe pozornosti in sočutja dodatno pomagajo pri odkrivanju nas samih, kdo smo pravi in avtentični mi. Prav tako so v pomoč pri konkretnih korakih sprememb, ki jih želimo doseči. Ko začnemo opuščati tisto, kar ni avtentično v nas, se začnemo spreminjati. Opažati začnemo tudi spremembe tudi okoli nas. Opazimo, da se nam težavne zadeve ne pojavljajo več, ali ne več tako pogosto ali pa da jih hitreje predelamo, ko pridejo. Opazimo, da se nam vedno bolj pogosto nasmehne tudi sreča, pa četudi je to na začetku le v obliki vala zelenih luči na semaforjih križišč. Na koncu predavanja smo se dotaknili tudi pomena strukturiranja našega časa. Za naše notranje ravnovesje, telesno in duševno zdravje je pomembno, si vzamemo čas za vsa naslednja področja našega življenja: za delo, počitek, umik, obrede, intimnost in igro.
Psihološka svetovalnica v AIA
Obveščamo vas, da je v okviru AIA – Mladinskega centra Mengeš zaživela psihološka svetovalnica (v našem prostoru, kjer je zagotovljena zasebnost) pod vodstvom mag. Lucije L. Skok, ki deluje po metodi transakcijske analize in se dopolnjuje s tehnikami čuječe pozornosti in sočutja. Namenjena je vsem tistim, ki potrebujete podporo pri življenjskih izzivih na osebnem, partnerskem, družinskem, poklicnem ali drugem področju. Več info in prijava na https://forms.office.com/r/i7q0CNtvHD ali drustvo.aia@gmail.com.
Besedilo: mag. Lucija L. Skok, pravnica, mediatorka, certificirana učiteljica čuječnosti po metodi MBSR, specializantka transakcijske analize (TA), v sodelovanju s AIA
Foto: Brane Tomšič