V okviru projekta Zanimiva popotovanja, ki poteka v AIA – Mladinskem centru Mengeš, nam je predavatelj in svetovni popotnik, Zoran Furman predstavil popotovanje po Namibiji in Južni Afriki.
Zoran je povedal: »Potovanje, po dveh državah, na skrajnem jugu afriške celine, začnem v glavnem mesto Namibije, Windhoek. Prevzamem avto in vozim na sever, proti nacionalnemu parku Etosha. Park, ki je velik za več kot ena Slovenija, je dom številnih velikih afriških živali, ki jih vidim v naravnem okolju.
Namibija slovi po številnih skalnih poslikavah »White Lady« in petroglifi »Twyfelfontein«. Zanimivo je bilo spoznati tudi življenje ljudstva Damara, ki so poleg Bušmanov prvobitno prebivalstvo Namibije. Obiščem še vasico ljudstva Himbe, kjer so ženske znane po zanimivih frizurah in rdeči koži, ki si jo obarvajo z zdrobljenim rdečim peskom.
Tudi igra narave je imela bujno domišljijo, ko je »ustvarjala« pogorje Spitzkoppe. Obiščem veliko kolonijo tjulenjev na Cape Crossu in posušena močvirja ter sipine Sossusvlei. Nato se vrnem v glavno mesto, kjer prevzamem drugi avto, s katerim se odpeljem na jug Namibije, do največjega afriškega kanjona, Fish River Canyon. 1000 kilometrov južneje pa stoji Cape Town, kjer se tri dni vozim naokoli in občudujem kolonijo pingvinov, Rt Dobre Nade in z gondolo obiščem tudi slovito mizasto goro ali »Table Mountain«. Nato vožnja nazaj v Namibijo, do nekdanjih rudnikov diamantov, kjer danes stoji mesto duhov Kolmanskop in po slikoviti cesti D707 nazaj proti Windhoek. Potovanje je trajalo dober mesec, s prevoženimi 7500 kilometri po brezpotjih Namibije in Južne Afrike. «.
Dobrodošli na zanimiva popotovanja v Mladinski center Mengeš!
Besedilo in foto: Zoran Furman v sodelovanju z AIA – Mladinskim centrom Mengeš